به نام خدا

 

طراحی آموزشی ویژه یک موضوع درسی

طرح درس جغرافی اول راهنمایی  ماده درسی: جغرافیا (درس10)                   

موضوع درس:زندگی گیاهی وجانوری در ناحیه بیابانی ونیمه بیابانی ایران چگونه است؟

مدت ( دامنه ):30دقیقه         نام معلم : رضا عبادی جامخانه مدرک تحصیلی:کارشناسی ارشد   مدرسه : راهنمایی پسرانه شاهد ورودکی نکا

 

 

 

 

اقدامات قبل از تدریس

 

اهداف کلی

اهداف رفتاری عاطفی-روانی

روش تدریس

بررسی فعالیت وتکالیف

مدل کلاسی

 

-           

-          با انواع  خاکها وگیاهان وجانوران ناحیه بیابانی آشنا می شود.

-          با تعریف استپ آشنا می شود.

-          به مسافرت وبازدید علمی از ناحیه بیابانی ایران آشنا می شود.

-          با روش بیابان زدایی آشنا می شود.

-         به روش تحقیق درآموزش جغرافیا آشنا می شود.

-          به شیوه زندگی در ناحیه بیابانی ایران آشنا می شود.

-          با نحوه کار رایانه آشنا می شوند.

-انواع  خاکها وگیاهان وجانوران ناحیه بیابانی ونیمه بیابانی ایران را نام می برد.

-پوشش گیاهی استپ را تعریف می کند.

-چگونگی جلوگیری از گسترش بیابانها را می داند.

 

سخنرانی

بحث گروهی

استفاده ازرایانه

(it)

 

 

1- مراجعه دانش آموزان به وبلاگ مدرسه یا کارگاه آموزش جغرافیا وپاسخگویی به سوالات درس9

2-مشاهده ایمیل دانش آموزان ووسایل دست ساخت آنان وتجهیز کارگاه آموزش جغرافی

 

 

 

 

 

'گروهی

 

کارگاه آموزش جغرافی

 

 

گروهی

مدل سیلاب

عکس

( تصویر سیلاب )

تابلو

تصاویر کتاب

- به بازدید وتحقیق از ناحیه بیابانی ایران علاقمند می شود.

-برای جلوگیری از گسترش بیابانها کار عملی انجام می دهد.

 

 

 

 

 

اجرای تدریس ( فرایند یاددهی یادگیری و تعامل تجربیات )

 

 

 

 

رسانه های آموزشی ویژه

ایجاد ارتباط و انگیزه سازی

ارزشیابی تشخیصی

فعالیت های معلم دانش آموز

ارزشیابی تکوینی و پایانی

فعالیت های خلاقانه
دانش آموز

تعیین تکلیف
 ( عمومی، گروهی، انفرادی )

 

 

مدل میز شن

(تصویربیابان)

تابلو

تصاویر کتاب

رایانه وپاورپونت

مدل جانوران

بیان خاطره ازمسافرت به ناحیه بیابانی ایران

-توصیف مردمان کویر

-نمایش تصاویر بیابانی

-بیان فواید بیابان

-اشاره به حکمت خداوند

1- جزایر خلیج فارس را نام ببرید.2- خور چیست؟

3- خلیج فارس ودریای عمان را با هم مقایسه کنید.

4- مردمان کنار سواحل جنوب ایران  چه شغلی دارند؟

1-گروه بندی
دانش آموزان:

2-نصب مدل آموزشی در کلاس.

3-سؤال از
دانش آموزان 4-توضیح درس

5-تکمیل درس 6-تصاویر تابلو از طریق پاور پونت

7- بیان نظرات
دانش آموزان

1-انواع  خاکها وگیاهان وجانوران ناحیه بیابانی ونیمه بیابانی ایران را نام ببرید.

2-پوشش گیاهی استپ را تعریف کنید.

3-برای جلوگیری از گسترش بیابانها چه کار می کنید.

4-برای مسافرت به ناحیه بیابانی ایران چه وسایلی باید همراه داشته باشید.

1-برای جلوگیری از گسترش بیابانها کار عملی انجام می دهد.

2-برای اجرای بازدید علمی از ناحیه بیابانی ایران مطالعات مقدماتی انجام می دهد.

1-

ایجاد وبلاگ آموزش جغرافیا وتاریخ (اختیاری-عمومی)

2 -

تهیه عکس از ناحیه آب -(گروهی) وهوایی ایران

3-تحقیق درباره ی علل ظهور پیامبران در مناطق بیابانی (انفرادی)