طرح درس جغرافی سوم راهنمایی (سیلاب)
طراحی آموزشی ویژه یک موضوع درسی
ماده درسی: جغرافیا موضوع درس: سیلاب مدت ( دامنه ): 45 دقیقه نام معلم: مریم کردی
|
اقدامات قبل از تدریس |
اجرای تدریس ( فرایند یاددهی – یادگیری و تعامل تجربیات ) | |||||||||
|
اهداف کلی |
اهداف رفتاری |
روش تدریس |
مدل کلاسی و گروه آموزشی |
رسانه های آموزشی ویژه |
ایجاد ارتباط و انگیزه سازی |
ارزشیابی تشخیصی |
فعالیت های معلم دانش آموز |
ارزشیابی تکوینی و پایانی |
فعالیت های خلاقانه |
تعییهن تکلیف |
|
با تعریف سیلاب آشنا می شود. ساختمان سیلاب را می شناسد. برای جلوگیری از خطرات سیلاب و روشهای مختلف را می شناسد. با روش شخم زدن صحیح آشنا |
سیلاب را تعریف می کند ساختمان سیلاب را بر روی شکل نشان |
بارش مغزی روش همیاری بحث گروهی |
گروهی |
مدل سیلاب عکس ( تصویر سیلاب ) تابلو تصاویر کتاب |
سیل چه آسیبهایی را به همراه دارد؟ آیا تاکنون در منطقه شما سیلاب آمده است؟ |
1-حوضه رود چیست؟ 2- بر روی شکل خط تقسیم آب 3- منظور از دبی رود چیست؟ 4- منظور از دهانه رود یا مصب رود چیست؟ |
گروه بندی نصب مدل آموزشی در پایین کلاس. سؤال از |
1-سیلاب چگونه ایجاد می شود؟ 2-قسمتهای مختلف سیلاب را بر روی شکل نشان دهید. 3- برای جلوگیری از خطرات سیلاب چه اقداماتی می توان انجام داد. 4- روش |
قسمت های مختلف سیلاب را با رسم شکل نشان می دهد. برای کاهش خطرات سیلاب نظرات خود را بیان می کند. روش صحیح کشاورزی و شخم زدن را نشان |
( عمومی ) ترسیم شکل سیلاب گروهی تهیه عکس از ساختمان سیلاب در طبیعت |
رضا عبادي جامخانه دبير تاريخ وعلوم اجتماعي شهرستان نكا دانشجوي دوره دكتري تاريخ دانشگاه علوم وتحقيقات تهران-نکاتی پیرامون تاریخ -جغرافیا - اجتماعی - تحقیق وپژوهش -مازندران شناسی (نکا- ساری و...)-روش های تدریس -نمونه سوالها